Od września pod kierownictwem prof. Jacka Grabarczyka trwają badania w ramach projektu "Oczyszczanie i bioaktywacja tytanowych wydruków 3D pod kątem zastosowań biomedycznych"
Od września pod kierownictwem prof. Jacka Grabarczyka trwają badania w ramach projektu "Oczyszczanie i bioaktywacja tytanowych wydruków 3D pod kątem zastosowań biomedycznych" FENG, złożony został w konkursie nr 1/2023. Działanie: 2.7 Proof of Concept, Priorytet 2: Środowisko sprzyjające innowacjom, Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
W ramach projektu zaproponowano przeprowadzenie procesu oczyszczania, strukturyzacji i aktywacji powierzchni wydruków ze stopu tytanu Ti6Al4V z przeznaczeniem na implanty medyczne. Stosowana technologia drukowania z proszków metali metodą SLM, powoduje konieczność oczyszczenia powierzchni wydruków z osadów procesowych, pozostałości proszków słabo związanych z powierzchnią wydruku. Proszki takie stanowią zanieczyszczenie, które może oderwać się już w organizmie pacjenta i negatywnie wpłynąć na odpowiedź biologiczną organizmu na materiał implantu. Obecnie powszechnie stosowaną techniką oczyszczania jest trawienie chemiczne na mokro. Jego wadą jest duża agresywność procesu, prowadząca do znaczących ubytków masy konstrukcji i nadmiernego wygładzenia powierzchni. Wpływa to na osłabienie właściwości mechanicznych wydruku i może pociągać za sobą pogorszenie osteointegracji.
Autorzy projektu proponują zmianę powszechnie stosowanego, jednoetapowego, oczyszczania wydruków 3D na proces trzyetapowy.
więcej informacji na stronie dot. projektu #funduszeeuropejskie