Przejdź do treści

Koralowiec

Zdjęcie, które jest zamieszczone poniżej, pochodzi z niedawno opublikowanej publikacji w renomowanym czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS).

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Jarosława Stolarskiego z Instytutu Paleobiologii PAN przedstawił światu fascynujące odkrycie: koralowiec Paraconotrochus antarcticus, zamieszkujący głębokie wody Antarktyki.

Niezwykłe jest to, że ten koralowiec, w przeciwieństwie do wszystkich znanych form, buduje swój szkielet z dwóch minerałów - aragonitu i kalcytu. Odkrycie to rzuca nowe światło na zdolności zwierząt do kontrolowania mineralogii swojego szkieletu, co dotychczas uważane było za unikalne dla bardziej zaawansowanych ewolucyjnie organizmów. To prawdziwa rewolucja w naszym zrozumieniu budowy koralowców.

Cała publikacja, w tym fotografie i szczegółowe opracowanie, dostępne są w oryginalnym artykule naukowym w PNAS. Autorami publikacji są: Stolarski, J., Coronado, I., Murphy, J.G., Kitahara, M.V., Janiszewska, K., Mazur, M., Gothmann, A.M., Bouvier, A.S., Marin-Carbonne, J., Taylor, M.L., Quattrini, A.M., McFadden, C.S., Higgins, J.A., Robinson, L.F., Meibom, A. (2020).

Więcej informacji na temat tego fascynującego odkrycia znajdziecie także na stronie Muzeum Ewolucji.

EBSD wykonane zostało w Instytucie Inżynierii Materiałowej na mikroskopie skaningowym przez dr inż. Bartłomieja Januszewicza

koralowiec