Projekt CheMatSustain, którego kick-off meeting odbył się pod koniec stycznia w HAW Hamburg, skupia się na IMPLEMENTING INNOVATIVE METHODS FOR SAFETY AND SUSTAINABILITY ASSESSMENTS OF CHEMICALS AND MATERIALS PARTICULARLY AT NANO LEVEL IN THE EUROPEAN UNION.
Zakład Biofizyki Instytutu Inżynierii Materiałowej, będąc liderem jednego z zadań badawczych, aktywnie uczestniczy w projekcie, i wspólnie z 10 innymi partnerami z całej Europy zmierzy się z wyzwaniem identyfikacji interakcji pomiędzy różnymi grupami nanomateriałów a komórkami żywymi.
Ambitnym celem ma być stworzenie ogólnodostępnej bazy danych pozwalających na określenie efektów oddziaływania nanomateriałów na komórki, a w szerszym aspekcie, na organizm żywe. Jednocześnie zakres badań obejmujący dokładną charakterystykę fizykochemiczną poszczególnych nanomateriałów ma pozwolić na przewidywanie możliwych interakcji komórek wystawionych na kontakt środowiskowy z nanomateriałami.
To wyjątkowe przedsięwzięcie, które nie tylko poszerza naszą wiedzę na temat nanomateriałów, ale również ma potencjał wpłynięcia na rozwój bezpiecznych i zrównoważonych technologii. Gratulujemy zaangażowania i życzymy owocnych badań!