Przejdź do treści

2 Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej!

Data dodania
Kategorie

Zapraszamy na Drugi Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej, który odbędzie się 22 marca 2024 roku. Wydarzenie jest wspólną inicjatywą 15 uczelni i 6 instytutów badawczych z całej Polski, a hasłem przewodnim tegorocznej edycji są materiały inspirowane naturą.

Image


Pracownicy Instytutu Inżynierii Materiałowej mają zaszczyt zaprosić Państwa na niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w dniu 22 marca. Udział w naszym wydarzeniu jest doskonałą okazją do poznania wpływu inżynierii materiałowej na codzienne funkcjonowanie wszystkich nas!
Jeśli:
· zainteresowany jesteś nowoczesnymi materiałami i ich właściwościami,
· chcesz zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu technologii wytwarzania, modyfikacji i przetwarzania,
· kreatywnie podchodzisz do rozwiązywania problemów technologicznych,
· chcesz pracować w różnych gałęziach przemysłu,
to inżynieria materiałowa jest dla Ciebie!


Odwiedź nas  i wejdź z nami w fascynujący świat nauki i technologii!  Zapraszamy na pokazy, wykłady, eksperymenty.

Całość wydarzenia rozpocznie się wykładem prowadzonym przez  dr hab. inż. Dorotę Bociągę  prof. uczelni.  Podczas prelekcji pt. „Jak biodrukować 3D narządy? - inżynieria materiałowa na rzecz medycyny przyszłości”, będziemy zgłębiać fascynujący świat inżynierii materiałowej i jej zastosowania w medycynie przyszłości.

Po wykładzie zapraszamy wszystkich uczestników na udział w warsztatach, na które obowiązują zapisy.

Poniżej szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych warsztatów.

Warsztaty „Od szczoteczki do zębów poprzez spadochron, aż po nić chirurgiczną – samodzielne wytworzenie poliamidu"

Prowadzący:
W1 - dr hab. inż. Anna Sobczyk – Guzenda, prof. PŁ
W2 - dr hab. inż. Hieronim Szymanowski, prof. PŁ

            Na warsztatach uczniowie zapoznają się z właściwościami poliamidów, które obecnie są najważniejszym tworzywem konstrukcyjnym używanym w wielu branżach, m.in. w motoryzacji, przemyśle maszynowym, lotniczym, elektronicznym, a także odzieżowym oraz w medycynie. Zarówno w Europie, jak i w Polsce poliamidy produkują wszystkie czołowe koncerny chemiczne…, a w trakcie warsztatów prowadzonych w laboratorium chemicznym Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ uczniowie będą mieli okazję samodzielnie wykonać syntezę poliamidu metodą polikondensacji! Ponadto wszyscy uczestnicy wykonany przez siebie materiał będą mogli zabrać ze sobą na pamiątkę. Serdecznie zapraszamy na przygodę z chemią.

Miejsce: Łódź ul. Stefanowskiego 1/15 Bud. A18  lab. 330

0
Warsztaty „Mikroskop jakiego może nie znacie”

Prowadzący: dr inż.  Bartłomiej Januszewicz

 Zapraszamy młodzież młodszą, młodzież starszą, osoby w stanie młodości stabilnej oraz w każdym innym stanie wieku na spotkanie, podczas którego poznacie bliżej mikroskop w którym

  1. Nie znajdziecie ani jednej soczewki…
  2. Nie znajdziecie żadnego obiektywu…
  3. Nie znajdziecie lampki do oświetlania ani lusterka…
  4. Trzeba próżni i ciemności żeby coś zobaczyć..
  5. Powiększenie 5000 tyś. razy to żadne powiększenie…
  6. Skład chemiczny czegokolwiek nie jest żadną tajemnicą..

       A poza tym: szumi, buczy i świszcze (czasami..), waży kilkaset kilogramów, kosztuje tyle co luksusowy sportowy samochód albo dom, ma dwa monitory i 5 komputerów…

 

Bud. A18  lab. 033

0
Warsztaty „Parylen- niesamowity polimer”

Prowadzący: dr inż.  Andrzej Nosal

 

Słów kilka na temat technologii parylenowej - od teorii do materiału, czyli jak został wymyślony, a następnie zsyntezowany. 

Unikalny sposób proces nakładania warstw tego polimeru przebiega w ,,reaktorze próżniowym" dlatego posiada on niesamowite możliwości powlekania najróżniejszych powierzchni. 

Oprócz unikalnych właściwości samego procesu tworzywo to posiada specyficzne właściwości fizykochemiczne, dzięki którym materiał ten znalazł wszechstronne zastosowanie - począwszy od elektroniki organicznej, poprzez MEMS-ów (Micro-Electro-Mechanical Systems), włókiennictwo lotnictwo poprzez medycynę, aż po muzealnictwo, a zabezpieczony zwój gazety wyciągnięty z wraku Titanica jest tego idealnym przykładem.

Bud. A18  lab. 033

0
Warsztaty "Wprowadzenie do Technologii Druku 3D: FDM i SLA'

Prowadzący: mgr inż. Emila Brancewicz-Steinmetz

   Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak stworzyć trójwymiarowy obiekt z własnego projektu? Zapraszamy Cię na nasze fascynujące warsztaty z druku 3D, gdzie odkryjemy tajemnice dwóch popularnych technologii: Fused Deposition Modeling (FDM) i Stereolithography (SLA).

            Czego się nauczysz?

1. Wstęp do technologii druku 3D: Zrozumienie podstawowych koncepcji, jak działają drukarki 3D.

2. FDM vs. SLA: Porównamy dwie popularne metody druku 3D: FDM, opierającą się na warstwach stopionego plastiku, i SLA, wykorzystującą polimery utwardzane za pomocą światła UV.

            Poznasz, kiedy i dlaczego wybrać jedną z tych technologii.

3. Program slicer: Praktyczne wprowadzenie do programu slicer, który konwertuje twoje projekty do formatu zrozumiałego dla drukarki. Dowiesz się, jak dostosować ustawienia, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

4. Działanie druku 3D: Na żywo zobaczysz, jak drukarka 3D tworzy obiekty warstwa po warstwie.

            Zrozumiesz procesy i wyzwania związane z drukiem 3D. Dołącz do nas, aby odkryć niesamowite możliwości druku 3D i rozpocznij swoją przygodę z tworzeniem trójwymiarowych przedmiotów!

Bud. A18  lab. 414/417

0
Warsztaty „Biofilm - bakterie na powierzchniach materiałów”

Prowadzący: dr inż. Aleksandra Jastrzębska dr inż. Witold Szymański,

   Postępujący rozwój biomateriałów pozwala na coraz lepsze ich dostosowanie do tkanek ludzkich, co zmniejsza niekorzystne zmiany w metabolizmie komórek kontaktujących się z powierzchnią materiałów abiotycznych. W efekcie otrzymujemy coraz lepsze materiały o wysokiej biozgodności, jednak nasze starania wykorzystują mikroorganizmy zasiedlające takie powierzchnie implantów, co jest już zjawiskiem bardzo niekorzystnym.

Naukowcy starają się więc, opracowywać materiały łatwo akceptowalne przez organizm człowieka, ale posiadające właściwości bakteriobójcze. Warsztaty zaprezentują metody obserwacji bakterii na powierzchniach, jak również oceny poziomu bakteriobójczości nowych biomateriałów.

Bud. A18 lab. 214

0
Warsztaty " Inżynieria na ratunek medycynie - czyli implanty medyczne.”

Prowadzący: dr hab. inż. Jacek Grabarczyk prof. uczelni

 

  Warsztat będzie obejmował prezentację i omówienie implantów medycznych stosowanych w ortopedii, stomatologii, neurologii i kardiologii. Uczestnicy będą mogli poznać budowę implantów, sposób ich wszczepiania, specyfikę materiałów z jakich są wykonywane. Bedzię można przyjrzeć się z bliska konkretnym rozwiązaniom wszczepów medycznych, poznać ich konstrukcję, zalety i ograniczenia.            

Odpowiemy na pytanie, ile można dzisiaj "wymienić" w organizmie człowieka, kiedy taka wymiana jest zasadna, jak wpływa na funkcjonowanie organizmy. Spojrzymy też w przyszłość, aby spróbować wyobrazić sobie jak będzie wyglądała medycyna implantacyjna za kilkadziesiąt lat. 

Bud. A18  lab. 031

0
Warsztaty " Do czego można użyć plazmę?"

Prowadzący: dr inż. Marcin Makówka

  Prześledźmy szybko jak powstawał Wszechświat, w tym my i nasze sąsiedztwo. 
Z dokładnością do Teorii Wielkiego Wybuchu, w początkowym okresie z gęstej i gorącej materii powstały cząstki elementarne, z których z kolei w trakcie ich studzenia powstały pierwsze jądra lekkich gazów, a dalej ich atomy. Te zbierając się w skupiska były głównym składnikiem pierwszych gwiazd, które ogrzały Wszechświat i były wielkimi „reaktorami” produkującymi ogromne ilości nowych, cięższych pierwiastków i izotopów, wyrzucanych w przestrzeń w postaci gorących strumieni plazmy.

Tak powstał gaz i pył, z którego zbudowani jesteśmy my i nasz świat. Wyobraź sobie, że masz maszynę tworzącą dowolne strumienie plazmy, co chciałbyś stworzyć?

Bud. A18  lab.  032

0
Warsztaty "Kruchość i sprężystość"

Prowadzący: dr inż. Radomir Atraszkiewicz, dr inż. Adam Rzepkowski,

 

W ramach warsztatów zaprezentowane zostanie doświadczenie mające na celu pokazanie wpływu twardości stopów metalicznych na ich kruchość. Badaniu poddane zostaną stopy metali przed i po obróbce cieplnej, jak i próbki z różnych materiałów.

W drugiej części spotkania zaprezentowane zostaną właściwości stopów z „pamięcią kształtu”. W ramach doświadczenia uczestnicy zaproponują docelowy kształt do nauczenia, przygotują detal i przeprowadzą próby dowodzące skuteczności „nauki”

0