Przejdź do treści

Dla Kandydatów

Treść (rozbudowana)
MATERIAŁY I TECHNOLOGIE - NOWY KIERUNEK

Kierunek Materiały i Technologie to fascynująca dziedzina na Politechnice Łódzkiej, która skupia się na badaniu struktury, właściwości i praktycznych zastosowaniach różnorodnych materiałów. To miejsce, gdzie studenci zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego rozwiązywania problemów związanych z doskonaleniem technologii wytwarzania oraz kształtowaniem funkcjonalności materiałów.

Co oferuje Kierunek? Absolwenci tego kierunku nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną, ale także rozwijają praktyczne umiejętności. Są przygotowani do przeprowadzania badań, wykonywania ekspertyz dotyczących przyczyn niszczenia i zużycia materiałów. Posiadają umiejętności kierowania procesami przetwarzania materiałów, ich doskonalenia oraz zarządzania procesami technologicznymi.

Możliwości Rozwoju: Studenci Kierunku Materiały i Technologie mają szansę rozwijać się w jednostkach naukowo-badawczych oraz ośrodkach badawczo-rozwojowych. To świetna platforma do pogłębienia wiedzy i zdobycia praktycznego doświadczenia w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie inżynierii materiałowej.

plakat
0
PROGRAM STUDIÓW KIERUNKU MATERIAŁY I TECHNOLOGIE STUDIA II STOPNIA
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA

Inżynieria materiałowa często, ale zupełnie niesłusznie, kojarzy się z materiałami krawieckimi. Tymczasem nauka o materiałach jest najbardziej interdyscyplinarną nauką opierającą swój warsztat badawczy na metodach tradycyjnych pochodzących z fizyki i z chemii, ale także coraz częściej na metodach wywodzących się z biologii i technologii informatycznych. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w strategii określonej mianem MATERIOMIKA.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w czasie gorącej dyskusji nad ekologicznymi skutkami wytwarzania nowoczesnych materiałów, oraz ich modyfikowania i dalszego przetwarzania, metody biotechnologiczne stają się niedocenionym źródłem inspiracji i czystych ekologicznie technologii  materiałowych. 

Nauka o materiałach, podglądając naturalne procesy produkcyjne zachodzące w komórkach, dostarcza bodźców dla rozwoju badań w stosunkowo nowym obszarze nanotechnologii materiałowej uwzględniając kwantowe efekty procesów biologicznych, co stanowi nieznane dotąd  wyzwanie dla nowego pokolenia badaczy.

  Nauka o materiałach pozwala sprawdzić swoje wyobrażenie o materialnym świecie bez rozgraniczania materii ożywionej i nieożywionej. Prawa fizyki i chemii są takie same dla całego materialnego świata, przez co determinują też rzeczywistość biologiczną, która jest niezwykle bogata i skomplikowana, ale przez to stanowi niezwykle ciekawe wyzwanie dla badacza. 

Nowoczesne badania w obszarze nauki o materiałach wykorzystują także techniki informatyczne oraz potrzeby definiowane przez nauki o zdrowiu, życiu i żywieniu, przez co jeszcze bardziej pogłębiają swój interdyscyplinarny charakter.

Nauka o materiałach, zawierająca biotechnologię lub ściśle z nią współdziałając, będzie rozwijała się niezwykle gwałtownie, porównywalnie tylko z technologiami informatycznymi i naukami o życiu i żywieniu.  Z tych powodów warto uczestniczyć w pracach w obszarze nauki o materiałach.

prof. dr hab. Bogdan Walkowiak

0
PROGRAM STUDIÓW INŻYNIERIA MATERIAŁOWA I STOPNIA
STUDNECKIE KOŁA NAUKOWE
0