Przejdź do treści

Wdrażanie innowacyjnych metod oceny bezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju chemikaliów i materiałów, szczególnie nanomateriałów, w Unii Europejskiej.

W 2020 roku Unia Europejska przyjęła Strategię Zrównoważonego Rozwoju Chemikaliów i Materiałów (CSS), której celem jest odpowiedź na wyzwanie produkcji i stosowania chemikaliów i materiałów w celu zaspokojenia potrzeb społecznych przy poszanowaniu środowiska naturalnego oraz ochronie ludzi i ekosystemów przed zanieczyszczeniami ze wszystkich źródeł.

Biorąc pod uwagę pilną potrzebę opracowania nowych metod oceny zagrożeń związanych z chemikaliami lub udoskonalenia istniejących, celem wsparcia oceny bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju chemikaliów, zaproponowano projekt pod tytułem „Wdrażanie Innowacyjnych Metod Oceny Bezpieczeństwa oraz Zrównoważonego Rozwoju Chemikaliów i Materiałów, Szczególnie Nanomateriałów, w Unii Europejskiej (CheMatSustain)”. Projekt ten będzie badać efekty kwantowe (analizy DFT) oraz identyfikować je za pomocą technik eksperymentalnych (analizy XPS i UPS) oraz analizować ich wpływ na środowisko naturalne z wykorzystaniem metod biologicznych (hodowle komórkowe in vitro, hodowle w mikroprzepływie in vitro oraz modele ekotoksyczności in vivo) oraz biologii molekularnej (transkryptomika i proteomika).

Informacje uzyskane z przeprowadzonych badań zostaną zintegrowane w celu opracowania nowych modeli in silico pozwalających na przewidywanie właściwości (eko)toksyczności zaawansowanych chemikaliów i materiałów, w tym nanomateriałów.

W rezultacie pozwoli to na opracowanie nowej metodologii komplementarnego wykorzystania oceny ryzyka stosowania chemikaliów i materiałów oraz oceny ich cyklu życia w celu poprawy kryteriów i zasad bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju nowych chemikaliów i nanomateriałów już na etapie ich projektowania.

Prace w projekcie podzielono na osiem pakietów zadań, a czas trwania projektu wynosi 48 miesięcy.

W projekcie uczestniczy konsorcjum składające się z 10 partnerów naukowych z 7 krajów UE, we współpracy z 1 partnerem stowarzyszonym z Wielkiej Brytanii.

Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Nauk Stosowanych w Hamburgu (HAW).

Czas trwania: 01.01.2024/31.12.2027

Budżet: 4 924 128,50 €

Osoba kontaktowa (PŁ, Polska): Prof. Bogdan Walkowiak (bogdan.walkowiak@p.lodz.pl)

CheMatSustain
Treść (rozbudowana)
Skład osobowy zakładu

Bogdan Walkowiak bogdan.walkowiak@p.lodz.pl

Witold Szymański  - witold.szymanski@p.lodz.pl

Witold Jakubowski - witold.jakubowski@p.lodz.pl

Marta Kamińska - marta.kaminska@p.lodz.pl

Aleksandra Jastrzębska - aleksandra.jastrzebska@p.lodz.pl

Małgorzata Siatkowska -malogrzata.siatkowska@p.lodz.pl

Piotr Komorowski -piotr.komorowski@p.lodz.pl

Piotr Paneth - piotr.paneth@p.lodz.pl

Bartłomiej Gostyński - bartlomiej.gostynski@p.lodz.pl

Aleksandra Bednarek 

0