Przejdź do treści

Zintegrowany system inteligentnego monitoringu ograniczający migracje związków pochodzenia antropogenicznego w systemach retencjonowania wód opadowych

  

W Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej od września 2023 realizowany jest projekt w ramach Rządowego Program Strategicznego Hydrostrateg „Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej” o numerze HYDROSTRATEG1/0006/2022 i tytule „Zintegrowany system inteligentnego monitoringu ograniczający migracje związków pochodzenia antropogenicznego w systemach retencjonowania wód opadowych”.

 

Jego realizacją zajmuje się Konsorcjum składające się z zespołu naukowców z Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Łódzkiej oraz firmy PM Ecology, które opracuje, wykona i wdroży modułowy system MoReLogg do monitoringu zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego, czyli powstałych w wyniku działalności człowieka. Związki te są kluczowe w określaniu jakości wód, dbałości o ich dobry stan oraz możliwość dalszego wykorzystania w celach rekreacyjnych i gospodarczych, np. do podlewania, mycia ulic, zasilania fontann.

Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Robert Bogdanowicz, prof. PG. Z Politechniki Gdańskiej w projekcie uczestniczyć będzie także zespół dr hab. inż. Sylwii Fudali-Książek, prof. PG z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, a także naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Artura Rydosza oraz z Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem  dr hab. inż. Witolda Kaczorowskiego, prof.  uczelni.

Więcej informacji na stronie

 

 

plakat