- Podstawowym celem działalności Laboratorium funkcjonalizacji materiałów 2D jest zintensyfikowanie prac w obszarze zmian właściwości fizykochemicznych materiałów 2D w tym grafenu głównie pod kątem zastosowania nowych materiałów w takich branżach jak: transport (alternatywne źródła przechowywania energii w tym wodoru), elektronika (ultrawydajne akumulatory), biosensoryka, optoelektronika, mikro i makro układy tribologiczne pracujące w warunkach kosmicznych itd.
W związku z tym prowadzimy prace zarówno w obszarze badań podstawowych jak i aplikacyjnych uwzględniających Krajowe Programy Badawcze oraz stanowiące nowe ujęcie w skali światowej związane z:
- Wytwarzaniem struktur przestrzennych na bazie materiałów 2D w tym grafenu, zdolnych do rewersyjnego przechowywania wodoru.
- Wytwarzaniem struktur hybrydowych stanowiących układy quasi2D grafenu jako elektrody baterii litowo-jonowych.
- Wytwarzaniem materiałów przestrzennych stanowiących układy filtracyjne służące do oczyszczania wody pitnej.
- Funkcjonalizacją płatów grafenowych w celu stworzenia tzw. „molekularnych mostów” sczepiania białek. Układy tego typu mogą stanowić wysoce zaawansowane sensory patogenów o wysokiej czułości ich wykrywania.
- Funkcjonalizacją płatów grafenowych w celu stworzenia tzw. przezroczystych ogniw fotowoltaicznych przeznaczonych m.in. do pokrywania wielkopowierzchniowych witryn i okien w budynkach mieszkalnych czy w użyteczności publicznej.
- Analizą teoretyczną poprzez zastosowanie mechaniki i dynamiki molekularnej umożliwiającej przewidywanie budowy wytwarzanych struktur oraz ich optymalizację.