Przejdź do treści

Ferrytyczne azotonawęglanie niskociśnieniowe w uniwersalnych piecach próżniowych.

  

Projekt LIDER/3/0025/L-12/20/NCBR/2021 dotyczy opracowania nowej metody realizacji technologii azotonawęglania ferrytycznego, która jest nadal szeroko stosowana w przemyśle zarówno do starszych rozwiązań konstrukcyjnych, jak i do nowych projektów, szczególnie w branży motoryzacyjnej.

Dotychczas, najbardziej rozpowszechnione w przemyśle światowym są trzy warianty tej technologii. Metoda kąpielowa, która ze względu na uciążliwość dla środowiska naturalnego jest coraz rzadziej stosowana, najbardziej rozpowszechniona metoda gazowa oraz najnowsze warianty – plazmowe lub jonowe.

Projekt zakłada opracowanie technologii azotonawęglania ferrytycznego, która będzie realizowana w warunkach niskociśnieniowych. Nowością jest wykorzystanie obniżonego ciśnienia oraz organizacja procesu polegająca na następujących po sobie segmentach dozowania gazów (amoniak i acetylen) oraz segmentach wytrzymania, w których następuje dyfuzja pierwiastków w głąb materiału. Bardzo ważną cechą opracowywanej technologii jest również jej optymalizowanie w kierunku aplikacji na istniejących uniwersalnych piecach próżniowych, które w zależności od wersji wyposażenia i producenta, po niewielkich modyfikacja lub wręcz jedynie zmianach w oprogramowaniu, będą gotowe do wdrożenia nowego procesu technologicznego.

Projekt zakłada realizację dwóch etapów.

Pierwszy to badania aplikacyjne - zostaną zbadane zjawiska fizykochemiczne towarzyszące procesowi azotonawęglania ferrytycznego w warunkach obniżonego ciśnienia, opracowanie modelu organizacji procesu, zapewniającego prawidłową strukturę konstytuowanych warstw wierzchnich i szybkość ich narastania oraz zapewnienie braku syntezowania w trakcie procesu substancji niebezpiecznych lub obciążających nadmiernie środowisko.

Drugi etap obejmuje prace rozwojowe, których celem jest opracowanie docelowych parametrów technologicznych procesów dla wytypowanych grup materiałów. Planowane jest wyznaczenie wpływu parametrów technologicznych procesów na właściwości użytkowe uzyskanych warstw wierzchnich.

Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 1 454 762,13zł.

 

 

logotypy