Skip to main content

Zakład Inżynierii Biomedycznej i Materiałów Funkcjonalnych

Profil działalności naukowej Zakładu Inżynierii Biomedycznej i Materiałów Funkcjonalnych obejmuje wiele obszarów z zakresu inżynierii materiałowej, ze szczególnym naciskiem na inżynierię powierzchni i biomateriały.

Najszerszy zakres badań skoncentrowany jest na technologiach służących modyfikacji powierzchni materiałów metalicznych i polimerowych. Technologie plazmowe stosowane w Zakładzie, takie jak: RF PACVD, MW/RF PACVD, MS-PVD, DBD realizowane są w celu kształtowania właściwości powierzchni materiałów inżynierskich przewidzianych do zastosowań w biomedycynie, fotowoltailce, przemyśle motoryzacyjnym, lotnictwie i innych dziedzinach gospodarki.

Obejmują one wytwarzanie i funkcjonalizację cienkich powłok węglowych, nanokrystalicznych, diamentopodobnych oraz powłok domieszkowanych pierwiastkami takimi jak: Ag, Si, Ti, Ca, F. Plazma wykorzystywana jest również do strukturyzowania podłoży i powłok w celu nadania im określonych (zaprojektowanych) właściwości fizykochemicznych i biologicznych.

W powyżej opisanym obszarze badawczym realizujemy projekty oraz wdrożenia przemysłowe, które obejmują zarówno opracowanie nowych technologii, jak i projektowanie i budowę aparatury. Obok technik plazmowych do kształtowania właściwości i struktury materiałów objętościowych i nanomateriałów wykorzystywane są techniki laserowe.

 

W ZIBiMF intensywnie rozwijany jest również kierunek naukowy związany z technikami przyrostowymi, czyli tzw. drukiem 3D. Prace badawcze obejmują jednoczesne opracowywanie biomateriałów oraz dedykowanych do nich urządzeń drukujących, w tym również autorskich konstrukcji hybrydowych łączących różne techniki druku 3D. Realizujemy opracowania głównie w zakresie biodruku bezpośredniego i pośredniego na potrzeby inżynierii tkankowej, farmacji oraz szeroko pojętej biomedycyny.

Zajmujemy się również zagadnieniami badawczymi związanymi z postprocessingiem wydruków 3D wykonanych z polimerów i metali.

 

Kolejny zakresy działalności naukowej Zakładu obejmuje wytwarzanie, funkcjonalizację oraz badania proszków: węglowych, grafenowych, hydroksyapatytowych, tlenków żelaza oraz ich zastosowania w sensoryce, kompozytach, transporcie leków  oraz innych zastosowaniach biomedycznych oraz wykorzystanie technik laserowych w wytwarzaniu  i funkcjonalizacji powierzchni materiałów.

 

Działalność naukowa wspierana jest między innymi poprzez badania właściwości fizykochemicznych, korozyjnych, elektrycznych i wytrzymałościowych materiałów inżynierskich, w szczególności ich powierzchni.

Ocena możliwości bezpiecznego wykorzystania opracowanych materiałów w aplikacjach biomedycznych dokonywana jest poprzez wykonywane w ZIBiMF normatywne badania odpowiedzi biologicznych w modelu in vitro z zastosowaniem różnorodnych linii komórkowych. 

 

Działalność dydaktyczna Zakładu obejmuje prowadzenie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów oraz projektów w ramach takich przedmiotów, jak: Biomateriały, Biomateriały hybrydowe, Inżynieria Biomedyczna, Implanty i sztuczne narządy, Technologie addytywne w biomedycynie, Certyfikacja i kliniczne zastosowanie wyrobów medycznych, Wytwarzanie i komercjalizacja wyrobów medycznych, Technologie wytwarzania przyrostowego w inżynierii tkankowej, Nauka o Materiałach, Fizyka, Inżynieria warstwy wierzchniej, Fizyka ciała stałego, Techniki próżniowe i inne.

Projekty dla grup studenckich realizujemy zarówno merytorycznie, jak i metodycznie prowadząc również takie przedmioty, jak: Design Thinking (DT), Problem Based Learning (PBL), Research Problem/Project Based Learning (R-PBL), Kierunkowy projekt grupowy, Projekt semestralny, itp.

 

Współpraca naukowa: Politechnika w Montrealu (Kanada), Uniwersytet Techniczny w Libercu (Czechy), Rumuńska Akademia Nauk w Bukareszcie (Rumunia), Politechnika Warszawska, Uniwersytet Łódzki, AGH w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska.

Współpraca przemysłowa: Medgal sp. z o.o., LFC sp. z o.o., Prevac sp. z o.o, Zemat sp. z o.o, Sygnis sp. z o.o

implanty