Laboratorium badań strukturalnych i fizykochemicznych

Laboratorium badań strukturalnych i fizykochemicznych prowadzi badania usługowe w zakresie analizy struktury chemicznej materiałów litych, sproszkowanych jak i w postaci powłok.

Wykonywane są pomiary śladowych zawartości poszczególnych składników w substancjach ciekłych. Prowadzimy także badania właściwości termicznych metodą termograwimetryczną (TGA) i różnicowej kalorymetrii skaningowej (DSC) oraz pomiary zwilżalności powierzchni ciał stałych.

Nasze zaplecze badawcze to:

• spektrometr FTIR model iS50 (analizy struktury chemicznej ciał stałych w postaci litej i sproszkowanej w zakresie od 4000 do 50 cm-1),
  • mikroskop FTIR model iN10 (pomiary struktury chemicznej ciał stałych w zakresie od 4000 do 400cm-1 z obszaru o wielkości minimum 10x10 µm),
  • spektrometr Ramana inVia Raman Microscope (pomiary rozpraszania ramanowskiego w zakresie falowym UV-VIS-NIR, wysokorozdzielcze widma spektralne, mapy ramanowskie),
  • spektrometr UV-Vis model Evolution 220 (pomiar absorpcji promieniowania w zakresie 190-1000 nm z cieczy i substancji stałych),
  • analizator termograwimetryczny TGA model TGA55 (pomiary zmian masy substancji w funkcji zmiany temperatury, wyznaczanie zakresu temperatur stabilności termicznej i degradacji substancji, analizy składu stechiometrycznego, identyfikacja produktów rozkładu, oznaczanie wilgotności dla materiałów polimerowych, kompozytowych, materiałów włókienniczych oraz powłokowych materiałów warstwowych).
  • aparat DSC 204 F1 Phoenix (wyznaczanie temperatur topnienia, krystalizacji, przejść polimorficznych, procesu zeszklenia, wartości energetycznych przemian fazowych, procesów topnienia i krystalizacji, krystaliczności substancji semikrystalicznych, ciepła właściwego, kompatybilności poszczególnych składników w mieszaninach, wpływu starzenia i dodatków, zmiękczaczy lub domieszek na ww. parametry dla materiałów polimerowych).
  • urządzenie do pomiaru kąta zwilżania EasyDrop (pomiary zwilżalności powierzchni ciał stałych metodą geometrii kropli leżącej na powierzchni badanej dla dowolnych cieczy pomiarowych).
    kobieta w fartuchu